Gra w Państwa Miasta to ponadczasowa rozrywka, która bawi i uczy od lat. To równocześnie świetna zabawa dla małych, jak i nieco większych. Rozgrywka właściwie nigdy się nie kończy. Warto podkreślić również zalety wynikające z każdej rundy. Gra w Państwa Miasta pobudza umysł dziecka do logicznego myślenia i ułatwia zapamiętywanie. Przy okazji uczy też nazw państw, miast, czy krain geograficznych, a także zmusza do kreatywności. Do gry w Państwa Miasta wystarczy długopis, kartka i minimalnie dwie osoby. Aby zabawa była jeszcze przyjemniejsza, przygotowałam szablon gry w Państwa Miasta. Pobierz go i wydrukuj lub wydrukuj bezpośrednio z przeglądarki.

Zasady gry w Państwa Miasta

Aby zaoszczędzić czas, przygotowałem szablon podzielony na 9 kolumn. Umieściłem w nim kolejno: państwo, miasto, zwierzę, roślinę, rzecz, imię, kolor i sławną postać. Ostatnia kolumna jest poświęcona na punkty z każdej rundy. Jak liczyć punkty w grze Państwa Miasta, wyjaśnię w dalszej części instrukcji. W lewym górnym rogu umieściłem alfabet. Po wykorzystaniu danej literki, należy ją skreślić, aby uniknąć powtórek. W rozgrywce może brać udział od dwóch do kilkunastu osób! W sumie nie ma tutaj górnego limitu uczestników. Rundy odbywają się wg prostych zasad. Jedna osoba zaczyna recytować w pamięci alfabet, a siedząca obok niej w wybranym przez siebie momencie mówi "stop". Litera, na której zatrzymał się alfabet, jest literą, która rządzi w danej rundzie. W praktyce wygląda to tak, że jeśli wyliczanka zatrzyma się na literze "E", uczestnicy zabawy muszą wpisać w odpowiednie rubryki wyrazy na literę "E". Czyli wpisują państwo na literę “E” (np. Ekwador), miasto na literę (np. Edynburg), zwierzę na literę "E" (np. emu). I tak dalej, aż pierwszy z uczestników wypełni wszystkie kolumny. Wówczas mówi on "stop" i zaczyna odliczać do 10. Gracze mogą też wprowadzić limit czasowy i posłużyć się klepsydrą lub stoperem.

Jak liczyć punkty w grze Państwa Miasta

Punktacja w grze Państwa Miasta również jest prosta. Za każdą poprawną odpowiedź gracz otrzymuje punkty według następującego systemu:

  • jeżeli tylko jeden gracz posiada odpowiedź, wówczas otrzymuje on 15 punktów.
  • za unikalną odpowiedź gracze otrzymują po 10 punktów.
  • jeżeli kilku graczy odpowiedziało tak samo – otrzymują oni po 5 punktów.
  • jeżeli gracz nie udzielił odpowiedzi lub jest ona niepoprawna, punkty nie są przyznawane.

Na koniec wygrywa ten, kto zdobędzie największą ilość punktów.

Plansza do gry w Państwa Miasta
#kolorowanki #zagadka #zabawa #darmowe #gra #do wydrukowania #do druku #dla dziewczynek #dla chłopców #dla dzieci

Chcesz wydrukować darmowe łamigłówki, gry i zabawy z Sali Gier? To proste! Wybierz interesujący Cię szablon. Następnie naciśnij ikonkę „Drukuj”. Potem wybierz format papieru A4 (zazwyczaj jest ustawiony domyślnie) oraz orientację poziomą. Gotowe! Miłej zabawy!

Sala gier to serwis, na którym znajdziesz wiele ciekawych i edukacyjnych materiałów do wydrukowania. Są tu przeróżne kolorowanki, łamigłówki, rebusy i wiele innych zabaw dla dzieci. Nasz serwis z zabawami podzieliliśmy na kategorie. Dzięki nim łatwo znajdziesz coś ciekawego dla siebie lub swoich pociech. Każdy obrazek możesz od razu wydrukować lub pobrać na swój dysk. Dla osób, które lubią gry przygotowałem ich kilka tutaj.

Uwaga! W niektórych z gier poukrywałem kody rabatowe na zamienniki tuszów i tonerów w sklepie internetowym drtusz.pl

Spodobały Ci się nasze łamigłówki i kolorowanki? Podaj je dalej! W dodatku zupełnie za darmo! Udostępnianie naszych materiałów w celach edukacyjnych jest bezpłatne. Wystarczy, że zamieścisz na swojej stronie lub kanale informację, że pochodzą one z serwisu Sala Gier i dodasz link www.salagier.pl. Kolorową zabawą warto się dzielić!