ZASADY GRY W DOBBLE

Jak grać w Dobble? Dobble to gra na spostrzegawczość i refleks dla 2 do 8 osób w wieku dowolnym. Podstawą gry jest 55 kart, a każda z nich ma 8 symboli. Dwie losowe karty zawsze mają tylko jeden wspólny symbol, różniący się tylko rozmiarem.

dobble symbole

Do wyboru jest kilka sposobów gry w dobble - tak zwane minigry. Niezależnie, którą wybierzesz, Twoim zadaniem w każdej z nich jest znaleźć identyczny symbol na obu kartach. Każdy bierze udział w grze jednocześnie, nie ma kolejności. Rozgrywka jest szybka, a pierwszą i najważniejszą regułą jest dobra zabawa. Poniżej wyjaśnię każdą z minigier.

Instrukcja obsługi

Gra turniejowa - możesz ją zorganizować z grupą znajomych ustalając, w które minigry będziesz grać ze znajomymi. Po każdej rozgrywce rozdziel punkty według punktacji podanej na końcu instrukcji. Tymczasem opiszę, jak wygląda rozgrywka każdej z minigier.

Wieża

Celem tej minigry jest zdobycie największej ilości kart. Zacznij od dokładnego potasowania kart i rozdania po jednej, ZAKRYTEJ karcie każdemu graczowi. Resztę kart ułóż w odkrytym stosie na środku stołu tak, żeby każdy go widział. Na ustalony znak, wszyscy w tym samym czasie odkryjcie swoją kartę i starajcie się jak najszybciej na głos wypowiedzieć wspólny symbol swojej karty z tą na środku stołu. Kartę ze stosu zabiera ten, kto zrobi to pierwszy. Robiąc to odkrywa kolejną kartę ze stosu i gra toczy się dalej! Rozgrywka kończy się, gdy ze stosu na śodku zostanie zabrana ostatnia karta. Wygrywa ten, kto zdobył ich najwięcej.

Studnia

Celem tej minigry jest zupełna odwrotność - pozbyć się wszystkich kart. Zacznij od rozdania WSZYSTKICH kart każdemu z graczy, a tylko jedną zostaw odkrytą na stole. Niech każdy gracz przetasuje swoją talię i do rozpoczęcia gry trzyma je zakryte tak, aby nie widzieć jakie ma symbole na pierwszej z nich. Dopiero na znak, wszyscy odkrywają swoje stosy. Tutaj zróbcie odwrotnie do poprzedniej minigry. Nazwij symbol odpowiadający karcie na środku stołu, a następnie ODŁÓŻ swoją kartę na stos. Wygrywa ten, kto pozbędzie się kart jako pierwszy.

Karta parzy!

Cel tej minigry, to zakończyć wszystkie rundy z jak najmniejszą liczbą kart. Każdy dostaje jedną, zakrytą kartę - resztę talii odłóż na bok, przyda się za chwilę. Na znak, odkryjcie karty na swoich dłoniach. WSZYSTKIE SYMBOLE MUSZĄ BYĆ WIDOCZNE. Zadaniem każdego jest odnalezienie odpowiadającego symbolu na karcie innego gracza oraz oddanie mu swojej karty. Gracz, który odda kartę, nową dobiera ze stosu. Ten, który na koniec rundy zostanie z wszystkimi kartami przegrywa ją. Po wszystkich rundach minigrę przegrywa osoba, która zebrała najwięcej kart.

Zbierz je wszystkie!

W tej minigrze rozegrajcie minimum 5 rund. Celem rozgrywki jest zakończyć je z największą ilością kart. Zacznij od jednej odkrytej karty na środku stołu i rozdania po jednej zakrytej dla każdego uczestnika. Pozostałe odłóż na bok, przydadzą się w następnej rundzie. Na znak każdy w jednym momencie odwraca swoją kartę. Zadaniem jest znaleźć taki sam symbol na karcie innego gracza. Kto pierwszy to zrobi, zabiera kartę i kładzie ją obok siebie. Gracz nie zabiera karty środkowej, ale musi zatrzymać wszystkie karty, które zdobył w tej rundzie. Kiedy karty ze stosu zostaną zabrane - gra kończy się, a wygrywa ten, kto ma najwięcej kart.

Podarunek

Tu również zadaniem jest zakończyć grę z najmniejszą ilością kart. Przed rozpoczęciem gry utwórz stos z potasowanych kart i połóż odkryty na środku stołu oraz rozdaj po jednej zakrytej każdemu graczowi. Na znak odwróćcie swoje karty. Zadaniem graczy jest znaleźć na kracie pozostałych uczestników kartę, która ma taki sam symbol jak karta ze stosu. Jak się uda- kartę ze stosu kładzie na karcie przeciwnika. Gra kończy się, gdy stos na środku się kończy, a wygrywa ten, któy zebrał najmniej kart.

Punktacja:

Wieża

+1 punkt za każdą zdobytą kartę
+5 punktów dla gracza z największą ilością kart

Studnia

+10 punktów dla pierwszego gracza, który pozbędzie się wszystkich swoich kart
-20 punktów dla ostatniego

Karta parzy!

-5 punktów za każdą przegraną rundę

Zbierz je wszystkie

+1 punkt za każdą zdobytą kartę

Podarunek

+20 punktów dla gracza, który zbierze najmniej kart
+10 punktów dla gracza z drugą najmniejszą liczbą kart

Dobble do druku część 0 Dobble do druku część 1 Dobble do druku część 2 Dobble do druku część 3 Dobble do druku część 4 Dobble do druku część 5 Dobble do druku część 6 Dobble do druku część 7 Dobble do druku część 8 Dobble do druku część 9

Chcesz wydrukować darmowe łamigłówki, gry i zabawy z Sali Gier? To proste! Wybierz interesujący Cię szablon. Następnie naciśnij ikonkę „Drukuj”. Potem wybierz format papieru A4 (zazwyczaj jest ustawiony domyślnie) oraz orientację poziomą. Gotowe! Miłej zabawy!

Sala gier to serwis, na którym znajdziesz wiele ciekawych i edukacyjnych materiałów do wydrukowania. Są tu przeróżne kolorowanki, łamigłówki, rebusy i wiele innych zabaw dla dzieci. Nasz serwis z zabawami podzieliliśmy na kategorie. Dzięki nim łatwo znajdziesz coś ciekawego dla siebie lub swoich pociech. Każdy obrazek możesz od razu wydrukować lub pobrać na swój dysk. Dla osób, które lubią gry przygotowałem ich kilka tutaj.

Uwaga! W niektórych z gier poukrywałem kody rabatowe na zamienniki tuszów i tonerów w sklepie internetowym drtusz.pl

Spodobały Ci się nasze łamigłówki i kolorowanki? Podaj je dalej! W dodatku zupełnie za darmo! Udostępnianie naszych materiałów w celach edukacyjnych jest bezpłatne. Wystarczy, że zamieścisz na swojej stronie lub kanale informację, że pochodzą one z serwisu Sala Gier i dodasz link www.salagier.pl. Kolorową zabawą warto się dzielić!